Kitap Özetleri

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Kitap Özeti

 Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Kitap Özeti, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç kitabı romanı içeriği, konusu, kısaca özeti, kitap hakkında bilgi

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanı (1912)

1910 Mayısında Haley kuyrukluyıldızının dünyaya çarparak hayatı altüst edeceği haberi, İstanbul’da panik yaratmıştır. Bir kenar mahalle kadınları arasında bu konuyu tartışma ile başlayan romanda, Aksaray’da oturan, oldukça zengin ve ruhça Batı’lı bir delikanlı İrfan Galip, verdiği uyarma-açıklama konferansı üzerine “kadın doğduğuna üzgün bir zavallıdan bir mektup alır. Mektubun bilinmeyen yazarı, kadınların kızların dar ve kapalı hayatlarından şikâyetçidir. İrfan Galip, kıza hayalen âşık olur, mektuplaşma devam eder. Sonunda gıyabî sevgilinin Feriha Davut adında ve İrfan Galip’in aradığı niteliklerde, okumuş, kibar bir kız olduğu ortaya çıkar. İki genç, Haley yıldızının görünüp geçtiği gece evlenirler.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı