Biyografi

La Fontaine Hayatı Kısa Özet

La Fontaine kimdir, kısaca La Fontaine’nin hayatı ve eserleri fablları hakkında bilgi

Fransa doğan Jean de la Fontaine, baba mesleği olan Ormanlar ve Sular İdaresi’nde çalışmaya başladı. Görevi gereği çok boş zamanı oluyor, ama eline yeterince para geçmiyordu. Bu nedenle edebiyata yönelen La Fontaine, her türden yapıt vermeye başladı ve kısa sürede üne kavuştu. Ama günümüze kalmasını, Fables (Masallar) adlı kitapları sağladı.
La Fontaine, insanların ve toplumun aksak ve gülünç yanlarını, çeşitli haksızlıkları gözler önüne sermek için, fabllarının başlıca kişilerini Yunanlı yazar Aisopos’un yaptığı gibi hayvanlar arasından seçmişti.
Bir bakıma çağının tanıklığını yapan yazar, çağdaşlarının kurnazlık, tembellik, cimrilik gibi kusurlarını hayvanlar aracılığıyla yansıtırken, özellikle saray çevresindeki çeşitli tiplerle alay ediyordu.
Birçok dile, bu arada dilimize de pek çoğu çevrilen fabllarının en çok bilinenleri arasında Kurt ile Kuzu, Karga ile Tilki, Ağustos Böceği ile Karınca, Aslan ile Fare, Sütçü Kız ile Süt Çanağı, vb. sayılabilir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı