Biyografi

La Fontaine Kimdir Kısaca

La Fontaine Kimdir Kısaca; Fabl türü öyküleriyle tanınmış Fransız yazar (1621-1695).
İyi bir öğrenim görmeyen La Fontaine, bir süre sürdürdüğü memuriyetin ardından bu görevinden ayrıldı ve yaşadığı zor koşullara direnerek 1654’te edebiyatla ilgili çalışmalar yapmaya başladı. “Contes” (Masallar) ve “Fables” (Masallar) adlı eserleriyle büyük başarı sağladı. 1634’te Fransız Akademisi’ne kabul edildi.
Kahramanları, insan davranışları gösteren hayvanlar olan ve öğütsel bir dille yazılan fabllar La Fontaine’in ilgi alanını oluşturuyordu. 6. yüzyılda yaşamış olan Frigya’lı masal yazarı Ezop’un (Aisopos) öyküleri La Fontaine’in esin kaynağıydı. Ünlü Yazar, Ezop’un öykülerinin bazılarını kendi üslûbuyla yeniden yorumladı. Masallarında, bu konuda daha önce eser vermiş Boccacio, Machiavel ve Aristo gibi yazarlardan da yararlandı. Şiirsel anlatıma sahip fabllarına edebi bir değer kazandıran La Fontaine’in toplam 12 adet fabl kitabı vardır. Yazarın, masallarına hayat veren kahramanları genellikle karga, tilki, kurbağa, karınca, kurt, arslan gibi hayvanlar oldu ve bu öykülerle insanlar arasındaki ilişkilere atıfta bulundu.
Önceleri eğlenceye düşkün biri olan ve hayal kurmayı seven La Fontaine, 1670’ten sonra dalgın, sessiz, içe kapanık bir kişiliğe büründü, çevresinde iyiliksever, açık yürekli ve güvenilir bir dost olarak tanındı. “Hiç bir zafere çiçekli yollardan gidilmez” diyen yazar, günümüz çizgi film dünyasının da fikir babalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı