Bilgi Dünyası

Lagaş Antik Kenti Hakkında Kısaca Bilgi

Lagaş nerede, tarihçesi ve kent hakkında kısaca bilgi.
LAGAŞ, Aşağı Mezopotamya bölgesinde yaşayan Sümerler’in ünlü kenti. Fransız arkeologları tarafından bulundu ve buradan çıkarılan değerli eserler sayesinde Sümer Uygarlığı hakkında daha geniş bilgi edinildi.
Lagaş, tarihin en önemli site devletinin başkenti oldu. Savaşmaktan çok ülkesinin gelişimine öncelik veren Kral Urnina zamanında burada büyük gelişmeler kaydedildi; tapınaklar ve saraylar yapıldı, kanallar açıldı. Urnina’dan sonra hüküm süren krallar ise komşu site devletleriyle yaptıkları kanlı savaşlar sonucu, bu gelişmelerin devamını sağlayamadılar. Umma ve Kiş kentlerini ele geçiren Kral Earatum ise zafer anıtı olarak, günümüzde Paris Louvre Müzesinde sergilenen Akbabalar Dikilitaşı’nı yaptırdı.
Urnina Hanedanı’nın çöküş dönemi, elbette ki yükseliş dönemindekilerden farklı olaylara sahne oldu. Son zamanlarda iyice güç kazanan din adamları, devlet işlerini ellerine geçirdiler ve kişisel çıkarlarına dinsel bir maske giydirerek halkı sömürmeye başladılar. Din adına yapılan bu adaletsiz yönetime karşı halk bir süre sonra ayaklandı. Ayaklanma, Sümer halkının lehine sonuçlandı. Bu kez Hükümdar Urukagina başa geçti ve din adamlarının yönetimine son verdi. Sümerce yazdırdığı kil tabletlerde resmi kayıtlar tutturarak yaptığı yenilikleri açıkladı. Kölelik dönemine son verdiğini ve halkının tamamını özgür kıldığını ilan etti. Urukagina, böylece tarihte bilinen ilk kanun koyucusu oldu.
Kral’ın uygarlık yolunda attığı bu önemli adımlar, bir süre sonra din adamları ile ülke zenginlerinin rahatsız olmasına yol açtı. Yeni kanunları çıkarlarına aykırı gören din adamları ile varlıklı kesim, ülkede karışıklık çıkararak Lagaş kentinin zayıf düşmesine neden oldular. Bu durumdan yararlanan Umma ve Uruk Kralı Lugalzagizi, Kral Uru-kagina’yı yenilgiye uğratarak I.Ö 2750’de Lagaş’ı ele geçirdi.
İ.Ö. 3. bin yılın sonlarında Rahip Kral Gudea Lagaş’ta bağımsız bir devlet kurmayı başardı. Onun yönetimindeyken Lagaş yine eski çehresine kavuştu. Uygarlık yönünde önemli adımlar atılırken, pek çok saray ve tapınak da inşa edildi. Ancak daha sonraları Lagaş Site Devleti tarihteki önemini yitirdi.
A Z Kültür ve Tarih Ansiklopedisi 2 Cilt Sayfa 5
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı