Bilgi Dünyası

Lağımcı Ocağı Kısa Bilgi

Lağımcı Ocağı Kısa Bilgi, Lağımcı Ocağının Görevleri Nelerdir?
LAĞIMCI OCAĞI, Osmanlı ordusunda, kale kuşatmaları sırasında toprağın altından tünel açıp bunları barutla doldurmak ve ateşleyerek kale duvarları ile surları çökertmekle görevli askeri birlik.
(Düşman kalesine açılan bu tünellere de “lağım” adı verilirdi.) Bu birliğin bir diğer görevi de ordu malzemelerinin taşınması için köprüler yapmak ve düşman lağımlarını yok etmekti. Lağımcıların başında görev yapan askere ise “Lağımcı Başı” denirdi. Lağımcıların bir bölümü Cebeci Ocağı’na bağlı olduğu gibi, diğer bölümü de Tımarlı olabilirdi.
Lağımcılar, sefer sırasında orduya katılırdı, gerektiğinde dışarıdan da lağımcı alınırdı. 17. yüzyılda bozulan bu ocak, 1792’de yeniden düzenlendi. Zamanın koşullarına uyularak köprü, istihkam, tabya yapmak gibi işleri görmek üzere bunlara ayrı bir sınıf daha eklendi.
A Z Kültür ve Tarih Ansiklopedisi 2 Cilt Sayfa 5

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı