Kültür

Lahana Hakkında Kısa Bilgi

Lahana nasıl yetiştirilir, özelliği nedir, Lahana hangi yemeklerde kullanılır, Lahana hakkında kısa bilgi

Orta Asya kökenli olan lahana, turpgiller (Crueiferae) familyasındandır ve İlkçağ’ dan bu yana tarım bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
Çok eskiden beri üretilme ve sürekli ayıklanma sonucu, yalın çeşitlerden, belli özellikler taşıyan lahana türleri doğmuştur. Brüksel lahanasının, baş lahananın ve kara lahananın tek atası olan yabani lahana (Brassica olerácea), Avrupa’nın batı kıyılarında, özellikle Akdeniz kıyılarında kayalık yerlerde kendiliğinden yetişir.
Lahananın, çiçekleri yenen bir çeşidi olan karnabahar (Brassica olerácea, var. botry-tis), çok eski çağlarda bile Yakındoğu’da yetiştirilmiştir. Beyazımsı ya da sarımsı çiçeklikleri tıkız bir biçimde birbirine bitişiktir. Karnabaharın bu bölümü yenir.
Brüksel lahanası (Brassica olerácea, var. gemmifera), uzun bir sap ile, yan bölümlerinde bulunan yuvarlak tomurcuklardan oluşur. Yenen bölüm, tomurcuk biçimindeki bu küçük lahanacıklardır. Bu çeşit, soğuğa çok dayanıklıdır. Özellikle Avrupa’nın kuzeyinde ve anayurdu olan Belçika’ da yetiştirilir.
Başlahana (Brassica oleracea, var. capitata), çok kısa bir sap ile bunu üst üste sımsıkı saran içbükey yapraklardan oluşur ve iri bir balonu andırır. Milano lahanası (Brassica olerácea, var. bullata), yapraklarının kıvırcık oluşuyla başlahanadan ayrılır. Her ikisi de hem pişmiş, hem çiğ yenir.
Lahana, çoğu bir mantardan ileri gelen birçok hastalığa tutulabilir; lahana fıtığı bunlardan biridir. Lahana kışı şiddetli olan bölgelerde çorba ve kapuska biçiminde yendiği gibi, sarma ve dolma olarak da yenir. Bir çeşit etli lahana çorbası olan borç; Rusların ulusal yemeğidir. Germen ülkelerinde, Orta Avrupa’da ve ülkemizde, lahanadan büyük ölçüde turşu da yapılır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı