Kültür

Lale Hakkında Kısa Bilgi

Lale nedir, nasıl yetiştirilir, özelliği nedir, Lale hakkında kısa bilgi

Lale cinsinin altmış kadar yabani türü, bine yakın da insanlarca üretilen melez çeşidi vardır. Zambakgillerden olan bu bitkinin anayurdu, Anadolu’dur. 1550 yıllarına doğru Avrupa’ya götürülmüştür. Günümüzde Avrupa’ da ve Akdeniz bölgesinde çok yaygın olduğu gibi, Asya’da da (Sibirya, Çin ve Japonya) yaygındır. Hollanda, lale yetiştiriciliğinin başlıca ülkesidir; bu ülke yılda 100 milyondan çok lale soğanı ihraç eder. Lale, çok erken çiçek açtığı için, yerde ve saksılarda üretildiği gibi, kesimlik çiçek olarak da yetiştirilir.

Lale soğanı, özel bir biçimdedir ve üstü, kırmızımsı esmer renkte çopur zarlarla kaplıdır. Çiçek veren sapı, bazen 50 sm boy atar; sapının dibinde, paralel damarlı oval ya da mızrağımsı yapraklar bulunur. Çiçeği, göz alıcı renkte ve çan biçiminde birleşik 6 parçadan (çanaktaç) oluşur. İçinde iki halka halinde 6 erkekorgan vardır; bunlar yumurtalığı sarar ve diplerinde şık tüyler bulunur.

En iyi bilinen süs türleri çiçekçi lâlesi (Tulipa gesneri-ana) ve Dükdötol lalesidir (Tulipa suaveolens); bahçeler de bu iki türün pek çok çeşidi yetiştirilir. Uzmanlar, kenarları tırtıklı yeşil lalelere kadar çeşit çeşit, benekli, çift renkli, katmerli, vb. binlerce lale çeşidi üretmişlerdir.

Anadolu’da, lalenin pek çok yabani çeşidi yetişir: Tulipa gesneriana, T. sylvestris; T. praecox, T. oculus-solis. Bunlara kırlarda, çayırlarda, tarlalarda ekinlerin arasında, yol kenarlarında, ovalarda olduğu kadar tepelerde de rastlanır.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı