Biyografi

Lamii Çelebi Kimdir Kısaca Hayatı Eserleri

Lamii Çelebi Kimdir? Kısaca Lamii Çelebi hayatı, eserleri ve edebi kişiliği hakkında kısaca bilgi.
Lamii ÇELEBİ, Türk divan şairi (14721532). Asıl adı Mahmut olup, babası Sultan l. Bayezidın hazine defterdarı olan Osman Çelebi, dedesi ise Nakkaş Ali’dir.
Bursa’da doğup büyüdü ve hayatı bu kentte geçti. Bursa Muradiye Medresesi’ne devam ederek sarf, nahiv, Arapça ve Farsça alanında eğitim aldı. Genç yaşta tarikat ve tasavvuf yoluna girdi ve bu konularda yazdığı şiirleriyle tanındı. Şiirlerinde atasözlerine, deyimlere, ahlak ve gerçek kavramlarına yer verdi. Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman ve İbrahim Paşa’ya kasideler sundu.
Genç yaşta Hüma Hatunda evlenerek Mehmed, Ahmed, Abdullah adında üç oğlu ve Safiye adında bir kızı oldu. Hayatı boyunca resmi bir görevde bulunmaması ve yalnızca eserlerinden kazandığı parayla geçimini sağlaması bakımından edebiyatımızın ilgi çekici simalarından biri olmuştur.
En ünlü eserleri, Hüsn-ü Dil (Güzellik ve Gönül), Ferhatname, Şehrengiz (Bursa hakkında), Münazara-i Bahar-ü Şita (Yazla Kışın Tartışması)’dır. Ayrıca Molla Cami’nin eserlerini (Şevâhidün’n-nübüvve, 1509) Türkçe’ye çevirmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı