Biyografi

Latifi Kimdir Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği

Latifi Kimdir kimdir. Latifi eserleri kitapları nelerdir. Latifi Kimdir kısaca hayatı biyografisi ve edebi kişiliği hakkında bilgi.

Latifi KİMDİR (1491 -1582)

Kastamonu’da doğdu. Asıl adı Abdüllatiftir. Öğrenimine Kastamonu’da başladı. Fakat bu öğrenimin ne kadar sürdüğü bilinmiyor. İskender Çelebiye sunduğu kasidenin beğenilmesi üzerine Belgrad’a atandı. Daha sonra İstanbul’a geldi ve kâtiplikler yaptı. Rodos’ta, Mısır’da devlet görevlerinde bulundu. Yaşamının son dönemine ait bilgiler eksiktir. Mısır’dan Yemen’e giderken bindiği geminin batması üzerine boğularak öldü.

Latifi Edebi Kişiliği

Latifi, şairliğinden çok tezkiresiyle ünlenmiştir. Kendisi bir divanı olduğunu söylerse de bulunamadı. Mecmualarda rastlanan şiirleri, pek güçlü bir şair olmadığını gösteriyor. Asıl ustalığı düz yazıdadır. Alfabetik sıraya göre düzenlenen ilk tezkireyi, Lâtifî yazmıştır. Beğenisi ve şairler üstüne yargıları açısından en güvenilir kaynak odur.

Latifi Eserleri Kitapları

Eserleri: Lâtifî Tezkiresi, Risâle-i Evsâf-ı İstanbul (İstanbul’u tanıtan bir eserdir.), Füsûl-i Erbaa (Nazım ve nesir karışık olarak dört mevsimin özelliklerini anlatan bir eserdir.), Subhatü’l-Uşşâk (Yüz hadisin tercümesidir.), Esamâü’s-Suveri’l- Kur’an (Manzum olarak Kur’an surelerinin adlarını yazmıştır.), Ah-vâl-i İbrahim Paşa (Bir paşanın serüvenini anlatır.)

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı