Nedir

Latince Nedir? Latince Dili Ne Demek?

Latince nedir, nasıl ortaya çıkmıştır, tarihçesi. Latince dili ne demek, kısa bilgi.
Latin tarihsel anlamı “Orta İtalya’da, Latium’da doğmuş olan ya da burada oturan kimse”dir. Günümüzde ise Amerikan halk dilinde, İspanyolca ve Portekizce konuşan Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinden Kuzey Amerika’ya göç edenlerin ortak lakabıdır.
Latince, pek çok batı diline kaynaklık eden, ancak günümüzde Vatikan haricinde hiç kullanılmayan eski Hint-Avrupa dillerinden biri. Latince, İ.Ö. 2. bin yılda Kuzeybatı Avrupa’dan gelerek İtalya’da Latium’a yerleşen kavimlerin diliydi. Zamanla değişerek Roma’da konuşulan dilin adı oldu. Hint-Avrupa dil ailesinin en eski temsilcilerinden biridir. Latince’ye, Akdeniz çevresinde konuşulan dillerden ve özellikle Yunanca’dan birçok sözcük geçmiştir. Latince, I.O. 3. yüzyılda gelişmeye başladı ve daha da olgunlaşarak edebiyat ve bilim dili oldu. O zamanlardan günümüze, dilin yapısını tanıtacak çok sayıda belge kalmıştır.
Caesar, Cicero, Virgilius Latin edebiyatının en ünlü kişileridir. Roma İmparatorluğu kurulunca, Latince de batıdaki ülkelerin dili haline geldi. Doğu ülkelerinde daha çok Yunanca konuşuluyordu. Hristiyanlık, Roma İmparatorluğunda benimsenince Katolik Kilisesi de Latinceyi kabul etti. Ancak zamanla Avrupa’da halkın konuştuğu dil ile edebiyat ve bilim dili olan Latince arasında büyük bir uçurum oluşmaya başladı. Halk bu dili anlamıyordu. Haçlı Seferlerinin başladığı sıralarda (11. yüzyıl), halkın anlayacağı bir dille yazmak ve konuşmak gereği duyuldu. Böylece Fransızca, İngilizce, Almanca, İspanyolca gibi çeşitli Avrupa dilleri ortaya çıktı. Bu diller, sözcük ve dilbilgisi bakımından Latince’den büyük ölçüde yararlandılar.
Kültür ve Tarih Ansiklopedisi 2 Cilt Sayfa 12

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı