Biyografi

Leibniz Hakkında Kısaca Bilgi

Leibniz hakkında kısaca bilgi, Leibniz kimdir, hayatı, biyografisi, çalışmaları, hayatı ve matematiğe katkıları hakkında bilgi.

Gottfried Leibniz Alman felsefecisi ve matematik bilgini (1646-1716). Bir felsefe profesörünün oğludur. On beş yaşına geldiğinde Latince ve Yunancayı iyice öğrenmiş, skolastik öğretiyi kavramıştı. Kendisinden önceki filozofların eserlerini inceledi.
1663’te Leibzig’de bireyleşme konusundaki tezini verdi. Jena’da matematik öğrenimi yaptı ve bu sırada diferansiyel hesap ilkelerini saptadı. Aynı zamanda hukukla da ilgilendi. 1666’da “Hukukta Tereddütlü Durumlar” başlıklı bir doktora tezi hazırladı. Kimya deneyleri üzerine de çalıştı. Siyasal sorunlarla uğraştı. 1672’de Paris’e gitti. O dönemin büyük aydınlarıyla tanışma fırsatı buldu. Burada matematikteki incelemelerini derinleştirdi. 1876’da Hannovere çağrıldı. Başlıca felsefe eserlerini de burada yazdı.
Leibniz, bir yandan da politikayla ilgilendi, imparatorlukta Alman prenslerinin haklarını savundu (1678). Diplomatik görüşmelere katıldı. 1684’te matematikte “sonsuz küçükler hesabının ana hatlarını kapsayan bir eser yayımladı. Tarihçi olarak da tarih bilimine farklı bir bakış açısına sahipti. Daha pek çok konuyla da ilgilendi ama Leibniz, bir filozof olarak önemli bir yere sahipti. “Bilgi, Gerçek ve Fikirler Üzerine Düşünceler” adlı eserinde Descartes’tan (Dekart) ayrılarak mantıksal imkan ile var oluş imkanı arasındaki ayırımının ortaya koydu. Dekartçılığa karşı, maddenin yer kaplayan bir öze değil, enerjiye sahip olduğunu savundu.
Leibniz, düşüncelerinin tümünü üç büyük eserinde açıkladı. “İnsan Belleği Üstüne Yeni Denemeler”de bilgi sorununu ele aldı. Locke’un “boş levha” tezine karşı “doğuştan var olan düşünceler” tezini savundu. “Teodise Üstüne Denemeler” adlı eserinde, kötülüğün varlığı ile Allah’ın varlığını bağdaştırmaya çalıştı. Ona göre, dünyadaki kötülük, mümkün olan kötülüğün en azıdır. Leibniz’in felsefesi, ruhçu ve dinamik bir idealizmdir. Bilgi nazariyesi konusunda da duyumculuk ile akılcılığı bağdaştırma çabasındadır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı