Biyografi

Leonardo da Vinci Hakkında Kısa Bilgi

Leonardo da Vinci Hakkında Kısa Bilgi. Leonardo da Vinci kimdir, nereli (nerede doğdu), en önemli eserleri nelerdir (isimleri) Leonardo da Vinci hayatı kısaca
DA VİNCİ Leonardo, Avrupa’da doğup gelişen Rönesans hareketinin en ünlü İtalyan ressamı; aynı zamanda heykeltıraş, mimar ve bilim adamı (1452-1519).
Floransa yakınlarındaki Vinci kasabasında doğdu. Noter San Piero’nun evlilik dışı oğludur. Çocukluğu, doğayı, insanları ve özellikle uçan kuşların hareketlerini izlemekle geçti. Henüz delikanlılık zamanlarında Verrocchio’nun yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Kısa sürede yeteneği keşfedilen Da Vinci, 1482 yılı başlarına kadar Floransa’da yaşadı. Bu donemde ünü doğduğu yerin sınırlarını çoktan aşmıştı.
Leonardo, 1482’de Milano’da Ludovico Sfor-za’nın sarayında çalışmaya başladı. Burada askeri mühendis, ressam ve heykeltıraş olarak görev yaptı. Dük, O’ndan babasının at üzerinde çok büyük bir heykelini yapmasını istedi. Le-onardo, bu heykel üzerinde tam on altı yıl çalıştı. Fakat sonunda bu görkemli “at” Leonardo’nun eskizlerinde kaldı.
1495-1497 arasında sipariş üzerine Santa Maria Della Grazie Manastırı yemekhanesinin duvarına ünlü eserlerinden biri olan “Son Akşam Yemeği“ni çizdi. Manastırın duvarını süsleyen bu büyük eser, Da Vinci’nin resim sanatına getirdiği yenilikler zincirinin halkalarından birini daha tamamladı, insanlardan uzak ve kendine özgü bir yaşam süren Leonardo, bir yandan da perspektif, anatomi, ve mekanikle ilgili incelemeler yapıyordu. Fakat, günümüz bilim adamlarına bile yeni ufuklar açan bu eskizleri de dağınık notlar olarak kaldı.

Leonardo, 1499’da adını bütün İtalya’ya duyurmuştu. Milano’dan ayrılarak Floransa’ya döndü. Buradaki yaşamı, sanatında olgunluk döneminin başlangıcı oldu. Üstat, 1500 yılı civarında Floransalı bir tüccarın karısı olan Monna Lisa del Giocondo’nun portresine başladı. Dünyanın en ünlü kadınları arasında sayabileceğimiz Monna Lisa’nın portresi dört yılda tamamlandı. Halen Paris Louvre Müzesi’nde ziyaretçi akınına uğrayan bu tablo, Da Vinci’ nin vücut ve ruh, madde ve maneviyat konularıyla yoğun biçimde ilgilendiği bir dönemin ürünüdür. Yüksek Rönesans resim sanatının eşsiz portre örneklerinden kabul edilen bu eser, gölge-ışık dengesi, kompozisyon tekniğindeki yenilikler ve kahramanıyla çizeri arasındaki ilişkinin gizemi nedeniyle de sanatçının diğer portreleri arasından kolaylıkla sıyrılabilmektedir.
Ressamlığının yanı sıra mimar, mühendis, heykeltıraş ve bir bilim adamı olan Leonardo da Vinci, yaşamı boyunca pek çok ölümsüz esere imza attı, pek çok tasarımını ise hayata geçirmedi. Arno Irmağı’nın akış yönünü değiştirmek için tasarladığı planlar başarısızlığa uğradıktan sonra Milano’ya gitti. Trivulce’nin mezarı için bir atlı anıt yaptı. Roma’da iki yıl kaldıktan sonra 1515′ te Fransa’ya gitti. Burada daha çok krallık şatoları için araştırmalar yaptı.
Leonardo, çalışmaları ve buluşlarıyla çağının sanatına yepyeni ufuklar açtı. Resim sanatındaki en önemli eserleri “Kayalıklardaki Meryem”, “Son Akşam Yemeği”, “Üçlü Anna Grubu”, “Monna Lisa” ve “Vaftizci Yahva”dır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı