Bilgi Dünyası

Letonya Halkı Kimlerden Oluşur, Hakkında Bilgi

Letonya halkı kimlerden oluşur, özellikleri, yapısı hakkında bilgi

Letonya halkı. Etnik olarak Letonyalılar dillerini, bugünkü Letonya topraklarında yerleşmiş birçok eski Baltık kabilelerinden almışlar, Courland’ın Cour kabilesi batıda, Zemgaieler ortada, Latgaleler güneydoğuda ve Livler kuzeydoğuda yaşamışlardır. Bugünkü modern etnik toplum ve dil, bölgenin Germen şövalyeleri tarafından yönetildiği XIII. ve XVI. yüzyıllar arasında oluşmuştur. Bilinen ilk yazılı metin ise 1583 yılına aittir.

Letonyalıların çoğu, reform döneminde Alman etkisiyle (XVI. yüzyıl) Lutherciliği benimsemişler, yalnız, uzun süre Polonya ve Litvanya etkisinde kalmış olan Latgale bölgesi Katolik geleneklerini korumuştur.

Modern edebiyat dili ve ulusal laik edebiyat XIX. yüzyıl ortalarında oluşmuştur. Juris Aiunans (1832-1864) küçük bir lirik şiirler kitabıyla, Letonya ulusal ruhunu en iyi ifade eden ilk kişidir. Edebiyata katkıda bulunan belli başlı kişiler, bir şair olan Janis Rainis ve sosyal sorunlar üzerinde gerçekçi bir bakış açısıyla romanlar yazmış olan Andreus Upitis’tir. Vilis Lacls Sovyet döneminin önemli bir yazarıydı. Janis Endzelins, Letonya dilinin gelişimine katkıda bulunmuş bir dilbilimcidir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı