Nedir

Levent Nedir? Leventlerin Görevleri Nelerdir?

Levent Nedir (Ne Demek- Anlamı) Leventlerin görevleri, giyim kuşamları hakkında bilgi.
LEVENT, dayanıklı, gözüpek, cenkçi asker demektir. Leventler, deniz leventleri ve kara leventleri olmak üzere iki bölümdü. Deniz leventleri kıyı halkından ve korsan gemilerinde yetişerek Osmanlı hizmetlerine girenler arasından seçilirdi.
Bunlar, seferde deniz askerleri olarak gemilerde bulunur, düşmanla savaşırlardı. Barışta görevli bulundukları yerlerde güvenliği sağlarlardı. Türk leventleri kırmızı renkte bir başlık, kollu beyaz gömlek, kenarları siyah harçlı yelek, kısa kırmızı şalvar giyerler, bellerine sarı kuşak sararlardı. Yemeni denilen hafif ayakkabıları vardı. Bellerinde bıçak taşırlardı.
Kara leventleri, XVI. yüzyılda beylerbeyinin yanında atlı olarak görev yapmaya başladılar. Yanında bulundukları paşa ölünce veya görevden alınınca, bir yere kapılancaya kadar boşta kalırlar, özellikle Anadolu’da eşkiyalık yaparlardı. Bunlar daha sonra ortadan kaldırılmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı