Biyografi

Levni Kimdir Kısaca, Levni Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Levni kimdir kısaca, Levni hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgi
LEVNİ, tanınmış Türk minyatür ve tezhip sanatçısıdır. (Öl. 1732). Edirne’de doğdu. Asıl adı Abdülcelil’di. Eserlerinde Levni takma adını kullanmıştır. Küçük yaşta İstanbul’a gelerek saraya girdi. Burada zamanın ünlü nakkaşlarından ders gördü. Kısa sürede saray baş ressamı (nakkasbaşı) oldu. Minyatür sanatında, alışılagelmiş kuralları aşarak büyük bir çığır açtı. Bu sanata derinliği getirdi. Eserlerinde görülen renk uyumu, hareket kıvraklığı, yüz anlamı ilgi çekicidir.
Levni’nin en önemli eserleri “Padişahlar Albümü” ile “Sürname”dir. Padişahlar Albümünde Osman Bey’den, III. Ahmet’e kadar olan padişahların minyatürleri bulunmaktadır. Sürname’de, III. Ahmet’in çocukları için yaptırdığı sünnet düğününden sahneleri gösteren resimleri yer alır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı