Biyografi

Lewis Carroll Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Lewis Carroll alice harikalar diyarında, Lewis Carroll Aynanın içinde, Lewis Carroll hakkında bilgi.
Lewis Carroll, iki klasik çocuk hikayesinin yazarıydı: Alice Harikalar Diyarında ve Aynanın İçinden.
Levvis Carroll’un gerçek ismi Charles Dodgson’dı. On bir kişilik bir ailenin üçüncü çocuğuydu. Kardeşleriyle birlikte edebiyat ve sözcük oyunları oynayarak, bulmacalar yaratarak çok iyi vakit geçirirlerdi.
Carroll, Oxford Üniversitesinde matematik öğretmeni olarak çalıştı. Christ Church Koleji dekanı çok iyi dostuydu. Dekanın büyük kızlarını (Alice, Lorina ve Edith) inanılmaz hikayeler uydurarak eğlendirirdi. 1862’de bir gün üç kızla bir nehir gezisindeyken Carroll, yer altına indiğinde başından fantastik maceralar geçen Alice adlı kızın hikayesini yarattı. Kızlar hikayeyi çok sevdi ve Alice ondan bunu yazmasını rica etti. Hikayeleri başkaları da okudu ve yayımlatması için ona ısrar ettiler. Alice Harikalar Diyarında 1865”te ve devamı Aynanın İçinden 1872’de yayımlandı.
Carroll’un inanılmaz maceraları eşsizdir. Garip, çoğunlukla mantıksız olaylar gelişir ve genelde de nedensiz yere fakat yine de bir şekilde anlamlı gelir. Daha önce çocuklar için bu tür hikayeler basılmadığından çok büyük başarı sağlamıştır.
Alice Harikalar Diyarında kitabındaki bu resimde, Düşes, Alice’e bir flamingoyu kriket sopası olarak kullanarak nasıl kriket oynayabileceğini anlatıyor.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı