Nedir

Liberalizm Nedir Kısaca, Kurucusu, Temsilcileri

LİBERALİZM, toplumda olabildiği kadar özgürlük ve serbestliğin uygulanmasını gerekli gören siyasal ve ekonomik görüştür.
Devletçilik karşıtıdır. Liberalizmin özü, insanın iyi olduğuna inanmak ve kişiyi her türlü toplumun bağından kurtarmak isteğidir. Liberal düşüncenin başlangıcında Voltaire, Rousseau, Diderot gibi düşünürler önemli rol oynadılar. Liberalizm, XIX. yüzyılın ekonomik görüşüne geniş ölçüde etkili oldu. Liberal okula göre, devlet ve özel topluluklar araya girerek kişiler arasındaki rekabeti tedirgin etmemelidir. Bu görüşte olan iktisatçılar, rekabetin mümkün olan en iyi sonuç veya en az kötü sonuç olduğunu ileri sürdüler. Liberalizm, XX. yüzyılın ilk yarısında ekonomik alanındaki önemini yitirmesine rağmen, aynı yüzyılın sonuna doğru önem kazanmaya başladı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı