Nedir

Liberalizm Nedir Kısaca

Liberalizm nedir? Liberalizm ne demek, sözlük anlamı ve tanımı. Liberalizm hakkında kısaca bilgi.

Liberalizm;  toplumsal hayatta özgürlük ve serbestliğin en uç noktada uygulanmasını savunan siyasal ve ekonomik görüş.
Devletçiliğin karşıtıdır. Liberalizm, ilke olarak insanın iyi olduğuna inanır ve kişiyi her türlü toplum bağından kurtarma isteğiyle hareket eder. “Bırakınız yapsınlar, bırakınız gitsinler” deyişi, liberalizm düşüncesinin ana sloganına dönüşmüştür.
Liberal düşüncenin Avrupa’ya yayılmasında Voltaire, Diderot ve Rousseau gibi düşünürler çok önemli rol oynadı. Liberalizm, özellikle 19. yüzyılda, Avrupa’daki yeni ekonomi anlayışının oluşumunda büyük ölçüde etkili oldu. Liberal okula göre, devlet ve özel topluluklar araya girerek kişiler arasındaki rekabeti tedirgin etmemelidir, serbest bırakılan piyasa kendi dengelerini er ya da geç oturtacaktır. Bu görüşte olan iktisatçılar “rekabet” in mümkün olan en iyi sonuç ya da en az kötü sonuç olduğunu ileri sürdüler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı