Bilgi Dünyası

Likia Hakkında Kısaca Bilgi

Likia nerede, tarihi ve özellikleri hakkında bilgi.

Eskiçağ’da, Güneybatı Anadolu’da yer alan Pamfilia ile Karia arasındaki dağlık yöreye verilen ad. Burada yaşayanlara da Likialılar denilirdi. Likia halkının bölgeye ilk kez deniz yoluyla geldiği sanılmaktadır. Bölgenin güçlü ülkesi Lidya’nın egemenliğine girmemek için uzun süre direnen Likialılar, daha sonra Pers İmparatorluğu’nun yönetimini kabul etmek zorunda kaldılar.
Yaşadıkları topraklarda önemli kentler kuran, sanata düşkünlükleriyle tanınan Liki-ahlaPdan geriye çok başarılı bir işçiliğin ürünü olan heykeller ve her biri birer akustik harikası durumundaki görkemli açık hava tiyatroları kalmıştır. Güneybatı Anadolu arkeolojik kazılarında ortaya çıkartılan göz kamaştırıcı Likia eserleri günümüzde bölge müzelerinde sergilenmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı