Bilgi Dünyası

Limni Adası Nerede? Tarihi Hakkında Bilgi

Limni Adası nerede, tarihi hakkında bilgi.

Limni Adası: (Leranos, Limno), Ege Denizinin kuzeyinde, Çanakkale Boğazı karşısında, Gökçeada ve Bozcaada arasında yer alan bir ada.
Yönetim merkezi Kastro’dur. Ada’nın ilk halkı Karlar (Karyalılar)’dır. Daha sonraları Tirhenler gelip yerleşmişlerdir. Hefastiya’da bulunan İ.Ö. 6. yüzyıla ait bir yazıttan, Limni halkının Etrüsklele ilişki kurduğu anlaşılmıştır.
Ada, daha sonra Makedonyalıların, Romalıların ve Doğu Roma İmparatorluğunun yönetiminde kaldı. Haçlı Seferleri sırasında Venediklilerin ve Cenevizlerin eline geçti. Limni halkı burayı 1456’da Fatih Sultan Mehmet’e teslim etti ve Hamza Bey de Ada’ya vali olarak atandı.
Limni, daha sonra Osmanlılarla Venedikliler arasında el değiştirdi. Venediklilerle yapılan antlaşmaya göre Ada 1479’da Osmanlı Devleti’ne katıldı. Uzun süre Türk egemenliğinde kaldıktan sonra, Girit Savaşı sırasında Venedikliler tarafından alındı. Köprülü Mehmet Paşa, donanma ile buraya gelerek Adayı yeniden ele geçirdi. Yunanlılar Balkan Savaşında Limni’yi işgal etti ve burası Atina Antlaşmasıyla Yunanistan’a bırakıldı (1914).
Çanakkale Savaşları sırasında İtilaf Devletleri Adayı üs olarak kullandılar. Savaş sonunda adanın güneyindeki Mondros Limanında ateşkes antlaşması imzalandı (30 Ekim 1918).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı