Biyografi

Lokman Hakkında Kısaca Bilgi

LOKMAN, geçmişte Anadolu’da yaşadığı ileri sürülen ve hakkındaki bütün iddialar efsanelerle harmanlanmış olan halk kahramanı ünlü hekim.
Normal insan hayatının çok üzerinde bir ömür sürdüğü söylenir. Halk söylencelerinde ömrünün yedi kartal ömrü kadar olduğu, beslediği yedi kartaldan sonuncusu ölünce kendisinin de öldüğü anlatılmaktadır.
Lokman’m insanlara hekimliği öğreten bir peygamber olduğu yönünde söylentiler de vardır, ancak bunlar yeterince ayrıntılı değildir.
Lokman, halk dilinde doğru yolu gösteren bir bilge, devlet adamı ve şair olarak da anılmıştır. Fakat, çağdaş tıp çevrelerinde daha çok bir hekim, hekimliğin atası ve her derde çare bulan bir bilgin olarak simgelemiştir. Yalnızca ölüme çare bulamaz.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı