Bilgi Dünyası

Lordlar Kamarası Nedir, Lordlar Kamarası Hakkında Bilgi

Lordlar kamarası nedir, ne demek, anlamı ve açıklaması 

Kamarası. İngiltere’de yasama organını oluşturan meclislerden biri. Bu ülkede yasama organı iki meclisten oluşmaktadır. Lordlar ve Avam Kamarası. Lordlar Kamarası 1911’den sonra yetkilerini kaybetmiştir.

Lordlar kamarası hakkında bilgi

İngiltere’de parlamento, XIII. yüzyılın sonuna doğru kral I. Edward döneminde yerleşmiştir. XIV. yüzyılın sonuna doğru biçim olarak bugünkü halini almıştır. Başlangıçta tekil bir yapıya sahip olan parlamento, zamanla iki kısma ayrılmıştır. Soyluların temsilcilerinin oluşturduğu kısma Lordlar Kamarası, esnaf ve tüccarların temsilcilerinin oluşturduğu kısma da Avam Kamarası denilmiştir. XVII. yüzyılın sonundan itibaren parlamentoda egemenlik, seçimle gelen Avam Kamarasına geçmeye başlamıştır. Lordlar Kamarası, seçimle gelmemekte ve denge görevini yerine getirmektedir. Kral, parlamento çalışmalarında yararlı olsunlar diye ünlü bilim adamlarını, yöneticileri ve rahipleri Lordlar Kamarasına atamaktaydı.

Aristokratik meclislerin son örneği olan Lordlar Kamarası’nın üyeleri altı grupta toplanabilir:

1) Oturumlara katılmayan kral soyundan gelen prensler: Edinbourg, Gloucester, kent dükleri bu gruba girerler. Bunlardan Lordlar Kamarası’nda iki veya üç prens bulunur.

2) Soydan gelen Lordlar: Atalarına kral tarafından lordluk unvanı verilenler ile yakın zamanda lordluk verilmiş kişiler bu gruba girmektedir. Lordlar kamarasının % 90’ı bunlardan oluşmaktadır.

3) İskoçya’yı temsil eden Lordlar: İskoçya lordları tarafından seçilerek Lordlar Kamarası’na gönderilirler.

4) İrlanda’yı temsil eden Lordlar: Daha önceleri 28 üye ile temsil edilen İrlanda, 1922’de bağımsızlığını aldıktan sonra altı kontla temsil edilmeye başlanmıştır. Bu kontlar, ömür boyu seçilirler.

5) Yüksek yargıçlardan oluşan hukuk lordları: ömür boyu seçilirler.

6) İngiliz kilisesinin yüksek görevlileri: Bunlar ruhani (Cantorbery, York başpiskoposu, Londra, Winchester piskoposu gibi) ve cismani (öncekilerin dışındakiler) olmak üzere iki gruba ayrılıyorlardı.

Lordlar Kamarası’nın üye sayısı, siyasi nedenlerden dolayı kesin olarak belirlenmemiştir. Lordlar Kamarası’nda yandaşlarının sayısını artırmak isteyen kabineler, yeni lordluklar dağıtarak sayıyı iyice yükseltmişlerdi, özellikle, Avam Kamarası’ndan geçen kanunların Lordlar Kamarası’nda takılması sonucu, hükümet yanlısı kişiler, doldurulmuştur. Bu yüzden bugün bu meclisin üye sayısı 800’ün üzerindedir.

Lordlar Kamarası’nın siyasi çıkarlara alet olmasına engel olmak için 1911’de Parlamento Yasası adında bir yasa çıkarılmıştır. Bu yasa ile Lordlar Kamarasının yasama yetkisi sınırlandırılmıştır. Bu tarihten sonra Lordlar Kamarası, yasama gücü olmayan, geçmişin yadigârı bir meclis durumuna gelmiştir. Burada çoğunluk sağlamak partiler için önemli değildir. Lordlar Kamarası’nın yapısını değiştirecek öneriler geldiyse de parlamentoda kabul edilmemiştir. Artık, Lordlar Kamarası görkemli ve zevkli bir tören meclisinden başka bir anlam taşımamaktadır.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı