Bilgi Dünyası

Lübnan İklimi Nedir, Lübnan'ın İklim Özellikleri

Lübnan’ın iklimi nedir, hangi iklimler görülür, yıllık yağış miktarları ve sıcaklıkları hakkında bilgi

İklim: Kıy: bölgesinde yıllık ortalama yağış miktarı 760-115 mm arasındadır. Kışın kasım ve mart ayları arasında görülen yağışları yaz kuraklıkları izler. Serin meltem rüzgârlarına rağmen, yazın bunaltıcı derecede sıcak geçer.

Lübnan dağlarının batı yamaçları yılda 1.270 mm’ye yaklaşan yağış alır. Yılın büyük bir kesiminde dağların tepeleri karlarla kaplıdır ve kar yağışı genellikle 300 m nin üzerindeki yüksekliklerde görülür. Lübnan dağlarının doğu bölümleri daha az yağış alır. El Beka vadisinde yıllık yağış tutarı yalnızca 380-635 mm dir. Bölgede kışlar ılık, yazlar sıcak ve kurak geçer. Antilübnan dağları da Lübnan dağlarının etkisiyle az yağış alan bir bölgedir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı