Bilgi Dünyası

Lüfer Balığı Nedir, Lüfer Ne Zaman Avlanır, Özellikleri

Lüfer nedir, özellikleri nelerdir, Lüfer balığı ne ve ne zaman avlanır. Lüfer hakkına bilgi

Yırtıcı ve eti çok lezzetli olan bir balık. Boyları 150 cm. ağırlıkları 12 kg. kadar olabilmektedir. Çok yırtıcıdırlar. Doymuş olsalar bile sürüler halinde diğer balıklara saldırırlar. Balıklar için köpek balıklarından bile daha tehlikelidirler. Yutamayacakları büyüklükte olan balıkları ısırarak parçalarlar. Çok yediklerinden besini sindiremezler. Bu nedenle kusarak yeniden yerler. Mayısa kadar yumurtalarını Marmara’ya bırakırlar ve Karadeniz’e geçerler. Burada bir süre kaldıktan sonra yeniden Marmara ve Akdeniz’e dönerler, İstanbul sularında her mevsim bulunur, fakat en çok ağustos ve eylülde avlanırlar. Etleri oldukça lezzetlidir. Boyları 10 cm kadar olanlara defneyaprağı, 10-15 cm kadar olanlara çinakop, 15-20 cm kadar olanlara sarıkanat, 20-30 cm kadar olanlara lüfer, 30 cm’den büyük olanlara kofana veya sırtıkara denilir.

En lezzetlisi yağlı oldukları için kofanadır. Olta ve diğer araçlarla avlanırlar. Olta ile avlanırken, oltaya dokunur dokunmaz çekmek gerekir. Bir lüferi oltadan çıkarırken bir el ile alt çenesini yanlardan bastırmak zorunludur. Aksi halde dişleri ile parmaklarda açtığı yaralar çok acı verir. Renkleri sırtta koyu, yanlarda açık mavi veya yeşilimsi gümüşi, karında ise parlak beyazdır. Lüferleri göğüs yüzgeci ve solungaç kapağı üzerinde altın sarısı lekeler vardır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı