Nedir

Lumbago Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

LUMBAGO. Bel ve sağrı kaslarını tutan bir kas romatizması.

Lumbagoya yol açan başlıca nedenler üşütme, nemli hava, çarpma veya zorlama sonucu kas yırtılması, uzun yol yürüme, sürekli eğilip kalkarak çalışma gibi kas yorgunluklarıdır. Belkemiğinin ait tarafında şiddetli ağrı olur. Bu ağrı, hareketle artar ve hastayı öne eğik durmaya zorlar.
Lumbagonun tedavisinde romatizma ilaçları kullanılır. Ayrıca bel üzerine sıcak uygulaması ve masaj yararlıdır. Soğuk havalarda bu bölgeyi korumaya ve aşırı hareketlerle zorlamamaya dikkat edilmelidir. Tedaviye karşın geçmeyen ağrılarda bel sinilerinin çıktığı yerde kireçlenme olup olmadığını anlamak için belkemiğinin röntgeni çekilmelidir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı