Halk Bilimi

Maden Sanatı

Selçuklu maden sanatı ustaları, İran Selçuklu ustaları gibi çeşitli süsleme teknilerini denemişler ve bazı eserlerin üzerinde bir kaç süsleme tekniğin bir arada kullanmışlardır (Erginsoy, 1978:178s).
Selçuklular, çok önemli bir yenilik olarak tunç veya madeni kapların gümüş kakma tekniğini geliştirmişlerdir. Selçuklularla bu teknik yepyeni bir sanat halinde parlak bir gelişme göstermiştir. Bakır yanında zengin gümüş, hatta bazen altın kakmalar görülür (Aslanapa, 1984:11s).
Anadolu’ya maledilen Selçuklu maden sanatı eserleri olarak elimizde pek fazla örnek maalesef yoktur. Bunun sebebi savaşlar, islanlar ve tahriplerdir (Özönder, 1999:171s).
Bu eserlerden tarihi bilinen en eski örnek Diyarbakır’da bulunup İstanbul Türk ve İslam Eserleri müzesine getirilen ucu kesik, şişkin koni biçiminde dört kuplu bir tunç davuldur (Aslanapa, 1984:336s).
Maden sanatının şaheserlerinden birisi de Ankara Etnografya müzesinde sergilenen kandildir. Yaldızlı, delik-işi, repousse teknikleriyle meydana getirilmiş bu tunç kandil Konya’da yaptırılmıştır (Özönder, 1999:177s).
Anadolu Selçuklu madeni eserlerinin süslemesinde en sık rastlanan, bu bölge için en tipik olan konular, tek veya çift başlı kartal, aslan, sfenks ve grifon gibi hem ışık hem de hükümdarlık sembolü olan heraldik hayvan tasvirleri; tılsımlı ve koruyucu anlamlar taşıdıkları anlaşılan astrolojik işaretler; “Güneş” ve “Ay” sembolleri olan figürler veya Güneş-Ay sembollerinin bileşiminden oluşan komposizyonlardır.
Son olarak Selçuklu madeni eserlerinin başlıca karakteristiğinin, değişik bölge ve kültür etkilerinin biçimlendirdiği sanatsal çeşitlilik başka bir deyişle çok yönlülük olduğunu söyleyebiliriz (Erginsoy, 1978:178s).
Kaynak: İslamiyetten Önce Türk Sanatı

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı