Nedir

Mahşer Nedir, Mahşer Hakkında Bilgi

Mahşer nedir, ne demek, anlamı. Mahşerde neler olacak, Mahşer ile ilgili ayetler

Mahşer. Toplanılacak yer. Dini inanışlara göre, öldükten sonra kıyamette tekrar dirilecek olan insanların toplanacakları alan. Mahşer inancı İslam dininde olduğu gibi, Yahudilik, Hıristiyanlık, Buddhizm, Brahmanizm ve Mecusilikte de vardır.

İslam inancına göre, mahşerin zamanı ve yeri belli değildir. Mahşerin ruh ve ceset veya ruh ve beden birleşimi ile mi olacağı tartışmalıdır. İnanca göre, mahşer hem ruh, hem de beden iledir. Mahşer bedenseldir. Mahşerde insanlarla beraber cinler ve hayvanlar da toplanacaktır.
Mahşer hesap verme, sorgu sual ve hak alma yeridir. Bu yüzden mahşer gününe “mahkemei kübra” (en büyük mahkeme) denilir. Mahşerde insanın insandan, hayvanın ademoğlundan hakkı alınır.
Mahşer çok kalabalık anlamına da geldiğinden, insanların en çok sıkıntı ve azap çektiği bir yerdir. Hadislere göre mahşerde Güneş en alçak mesafede bulunacak ve herkesi terletecek, kötü günah işleyenler güneşten kavrulacak, iyiler ise serinleyecektir.
Mahşerde insanlar doğdukları gibi çıplak dirilecek ve sünnetsiz olacaktır. İslam kaynaklarına göre o gün, bütün yaratıklar diz çökecektir. Her ümmet, kendi peygamberinin etrafında ve sancağı altında olacak, onlardan şefaat dileyeceklerdir. Mahşerin zamanı izafidir. İyiye çok kısa, kötüye çok uzun olacaktır. Mahşerde toplanan insanlar 50 bölgede hesaba çekilecektir.
Kuran’ in Enbiya Suresi 48. ayetinde şöyle buyurulmaktadır: Kıyamet günü doğru terazileri kurarız. Hiç kimse haksızlığa uğratılmaz. Hardal tanesi kadar bile olsa yapılanı ortaya koyarız. Hesapçı olarak biz yeteriz. Hz. Muham-med’de mahşer gününde herkes, Güneş’in şiddetinden ve yakıcılığından sıkıntı çektiği halde adaletle hükmeden devlet adamı ve idarecinin, genç yaşta ibadete devam edenin, kalbi mescide bağlı olan gencin, asil ve güzel kadının çağırmasıyla Allah’tan korktuğu için daveti yerine getirmeyenin, sadaka verirken gösterişte bulunmayanın, yardım yaparken sağ elin işini sol eline hissettirmeyenin serinletilerek sıkıntı çekmeyeceğini bildirmiştir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı