Kitap Özetleri

Mai ve Siyah Kitap Özeti Kısaca

Mai ve Siyah Kitap Özeti. Halit Ziya Uşaklıgil’in Mai ve Siyah kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kahramanları. Mai ve Siyah kitabı hakkında kısaca bilgi.

Halit Ziya Uşaklıgil’in romanı (1897)

İstanbul’da ana, baba, kız kardeş, orta halli bir ailenin oğlu olan Ahmet Cemil, Mülkiye’yi (Siyasal Bilgiler Fakültesi) bitireceğine yakın, babasını kaybeder; evin geçimini sağlayabilmek için kitaplar çevirir, özel öğretmenlik yapar; bir yandan da büyük ümitler bağladığı eserini tamamlamaya çalışmaktadır. Okulu bitirir, yazarlığı memurluğa tercih etmiştir. Eseri ortaya çıkınca meşhur ve zengin olacak, okul arkadaşı Hüseyin Nazmi’nin kız kardeşi Lâmia ile evlenecektir. Mehtaplı, mavi bir gece, Tepebaşı bahçesinde Haliç’e bakarak kurmuştur bu hayalleri. Fakat mavi ümitler, zamanla siyah gerçeklere dönüşür: Evlendirdiği kız kardeşi İkbal, kocasından gördüğü eziyetler yüzünden ölür, uzaktan sevdiği Lâmia’yı bir başkasına nişanlamışlardır. Tamamlayıp arkadaşlarına okuduğu eser de umduğu ilgiyi bulamayınca, Ahmet Cemil, kitabı kendi eliyle ateşe atar, yakar ve annesini alıp, siyah bir gecede bindiği gemiyle İstanbul’dan ayrılır: Yemen’de bir ilçe kaymakamlığı almıştır, ümitlerini gömdüğü şehirden kaçmaktadır
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı