Nedir

Makaralar Nedir, Makaralar Nerede Kullanılır, Çeşitleri

Makaralar nedir, Makaraların özelikleri, kullanım alanları ve çeşitleri hakkında kısaca bilgi

Makaralar; Üzerine, iplik, tel, zincir vb sarılabilen, kenarları çıkıntılı tekerlekler, ilk defa ne zaman kullanıldığı bilinmemekle birlikte, 2500 yıl kadar önce Yunanistan’da kullanılmakta olduğunu gösteren kanıtlar vardır, iplik, tel, tel lehim, kablo vb sarmak için kullanılan makaraların dışında güç iletiminde kullanılan makaralar da vardır. Bunların bir kısmı, gücü bir milden başka bir mile aktarmak için kullanılır. Bunlara kasnak denilmektedir. Bir kısmı ise, gücü artırmak veya yönünü değiştirmek için kullanılan daha karışık düzeneklerdir. Bunlara palanga denilir.

Kasnaklarda güç, bir mile takılı kasnak çevresine dolanmış bir kayış vasıtasıyla öbür mile takılı kasnağa iletilir. Bu iş için kullanılan kayışlar düz bir şerit biçiminde olabileceği gibi V veya U kesitli de olabilir. Kayışla güç iletmek ekonomik olmakla birlikte, fazla zorlamalarda kayma yapması ve ani değişikliklere hemen uyama-ması gibi sakıncaları da vardır. Kasnakla güç iletiminde 1500 m/s’den daha büyük hız sağlanamaz. Kasnakla güç iletimine, otomobillerin vantilatör kayışları, dikiş makinelerinin kayışları vb basit ve çok bilinen örnekler olarak gösterilebilir. Kaymayı önleyecek dişil kasnaklar ve dişli kayışlar da kullanılmaktadır.

Merkezinden bir yere tutturulmuş ve üzerinden bir ip geçirilmiş makara basit bir alettir. Tavana asılmış böyle bir makarayla, aşağı doğru bir kuvvet uygulayarak bir cismi yukarı doğru kaldırmak mümkündür. Bu basit alette cismi kaldırmak için gereken kuvvet cismin ağırlığına eşittir. Eğer birden çok makara kullanılırsa (böyle aletlere palanga denilir), daha küçük bir kuvvetle aynı işi yapmak mümkün olur. Palangalarda genellikle üç makara vardır.

 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı