Bilgi Dünyası

Maki Nedir, Maki Hakkında Kısaca Bilgi

MAKİ. Akdeniz kıyılarına özgü bodur ağaç ve çalılardan ibaret bitki örtüsü.

Bu bitki örtüsü Akdeniz ikliminin özellikleri sonucu meydana gelmiştir. Bu nedenle Akdeniz ikliminin egemen olduğu ülkelerde, Ege, Marmara ve tüm Akdeniz kıyılarında görülmektedir. Bu iklim sıcak, kurak ve uzun bir yaz ile yağışlı ve ılıman bir kışa sahiptir. Bunun sonucu bu iklimin egemen olduğu bölgelerde bitkiler gelişme faaliyetlerini durdurup bir dinlenme safhasına girmezler. Bunun için maki bitkilerinin büyük kısmı kışın yapraklarını dökmezler, yaz kış yeşil kalırlar. Ancak, bu bitkiler uzun yaz kuraklığına dayanabilmek için bazı morfolojik ve anatomik değişikliklere uğramışlardır. Katın bir kabuk veya mantarla korunmuş bulunan dayanıklı gövdeler, yere oldukça yakın yerlerinden başlayarak her biri bir ağaç görünüşünde olan dallanmalar gösterirler. Yıllarca dalda kalabilen yapraklar kalın, deri gibi sert, küçük iğne şeklinde veya orta büyüklükte, çoğu düz kenarlı, tüylü veya kalın kutikulalıdır. Birçoğu balmumu veya reçine gibi maddeler içermesi nedeniyle parlak görünür ve eterik yağ içerirler. Bütün bu özellikler az su harcamayı sağlayan yapılardır. Pek çoğunun kokulu olması da onların yine kuraklığa ve hayvanlara karşı bir korunma tedbiridir.

Maki bitkileri kalkerden oluşan kireçli, kırmızı renkli topraklar üzerinde gelişirler. Toprak derinliği, yer ve yön makinin bitki çeşidinde değişiklikler yaratabilir. Makide bitki örtüsü çok sıktır. Bunların içinde rahat dolaşılamaz.

Makiyi oluşturan ağaççık ve çalıların boyu ortalama 3 m kadardır. Birçoğu da güzel kokulu bitkilerdir. Lavanta, adaçayı, mersin, laden, defne, kekik makideki hoş kokulu bitkilerin ilk akla gelenleridir.

Makinin başlıca karakter ağaçlarını: Mersin, kocayemiş, defne, sakızlık, katırtırnağı, funda, pırnal meşesi, kayışkıran, teşbih ağacı, andız, yabani zeytin, cehri ve erguvan oluşturmaktadır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı