Nedir

Makyaj Nedir, Makyajın Tarihi Hakkında Bilgi

Makyaj. Yüzün görünüşü, belirli yerlerine değişik boyalar sürmek yoluyla değiştirmek.

Çok eski çağlardan beri bilinen ve yapılan makyaj tekniğinde zamanla büyük gelişmeler, değişiklikler olmuştur. Eski kabilelerde yaşayan insanlar, özellikle dini törenlerinde, yüzlerini ve “vücutlarını, tebeşir tozu veya değişik boyalarla boyayıp, çamur da sürmüşlerdir. Bir başka grup yerliler ise, törenlerinde çeşitli şekillerde maskeler kullanmışlardır.

Eski Yunan’da yapılan şenliklerde (Dionysos Şenlikleri) oyuncular yüzlerine karadut şerbeti ve şarap tortusu sürmüşlerdir. Makyajın , özellikle sinema ve tiyatroda önemli rolü vardır. Oyuncuların belirli çocuk, kadın erkek tiplerini ve karakterlerini yansıtabilmeleri için makyaj gerekli bir öğedir. Ayrıca, yapılan bu makyajlar, film çekimi veya bir tiyatro oyunu esnasında kullanılan çeşitli renkteki spotlarla daha da güçlendirilir, İlk kez sinemaya özgü makyaj, Max Factor tarafından yapılan bir makyaj maddesiyle, gerçekleştirilmiş, ayrıca, getirdiği yeni bir makyaj tekniği ile de özel ödül almıştır.

Sinema makyajında kullanılan renkler, televizyonda yetersiz kaldığından, televizyon için özel bir makyaj tekniği ortaya çıkarılmıştır. 1932 yılında yapılan makyaj, ayrıca, saça takılan perukalar, yüz için kullanılan sakal ve bıyıklarla da tamamlanmaktadır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı