Nedir

Malahto Yemeği

MALAHTO (ÜNYE)
Derleyen: Metin SEZER Derleme Tarihi: 24, 11, 2005
Kaynak Kişi 1: Zehra ÇİFTÇİ, Ünye Belediyesinde çalışmaktadır,
Yemeği Kimden Öğrendiği: Babaannesinden
Kaynak Kişi 2: Hüseyin BIYIKLI, Halkoyunları Öğretmeni
Yemeğin Malzemeleri: İki kilo et, iki su bardağı dövülmüş fındık, üç-dört diş sarımsak, iki-üç adet pırasa yaprağı, bir adet yeşilbiber, reyhan otu, yeterli miktarda tuz yemeğin malzemelerini oluşturmaktadır.
Yemeğin Yapılışı ise şöyledir: Fasülyeler ayıklanır, kırılarak bir tencereye doldurulur. Su ilave edilerek haşlanır. Haşlanan fasülyelerin suyu tencerenin dibinde üç dört bardak kadar kalınca fındık, reyhan, sarımsak, biber, pırasa dövülerek karıştırılır. Yeterli miktarda tuz eklenir. Yemek kaynamaya bırakılır. Kaynama işlemi bittiğinde yemek pişmiş demektir.
Yemeğin, özellikle mısır ekmeğiyle yenmesi tavsiye edilir. Malahto Karadeniz Bölgesinde çok yaygın olarak yapılan bir yemektir. Yemekte kullanılan malzemeler yaz aylarında olgunlaştıklarından yemek daha çok yaz aylarında yapılır. Yapılışının kolay olması, kullanılan malzemelerin ise çok fazla olmaması, maliyetinin ucuz olması gibi nedenlerden dolayı bölge halkı bu yemeği çok sık olarak yapar. Genellikle evlerde yapılır ve evlerde tüketilir. Malahto bir ev yemeğidir diyebiliriz, Ancak Ünye’de birkaç lokantada bu yöresel yemek bölgeyi ziyaret etmeye gelen turistlere kültürel zenginliklerden biri olarak sunulmaktadır,
Bölgenin yemek kültüründe uzun yıllardan beri var olan Malahto daha çok özel günlerde, dernek toplantılarında, kermeslerde, festivalerde yapılır. Bölgenin kültürel zenginliklerini tanıtmak amacıyla düzenlenen birçok TV programında malahto da tanıtılmıştır, Ayrıca 1995 yılından beri her yıl düzenlenen yemek yarışmalarında yöresel birçok lezzetin yanında malahto da yarışmaya katılmaktadır.
[stextbox id=”alert” caption=”Önemli Uyarı” bgcolor=”990000″]
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
[/stextbox]

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı