Nedir

Malatya Aslantepe Höyüğü Hakkında Bilgi

Aslantepe Höyüğü Nedir, Tarihçesi, Özellikleri Hakkında Bilgi
ASLANTEPE, Malatya’ya 6 km uzaklıkla höyük.
İlk defa köylüler tarafından bulunan (1894) höyükte L. Delaporte yönetiminde bir Fransız heyeti kazı yaptı (1932-1933, 1938). Bunu C. Schaeffer’in çalışmaları takip etti (1946, 1948).
Kazılar sonucunda M.ö. 111. ve II. bin yıla tarihlenen höyükte yerli medeniyet izlerinden başka İç Anadolu, Kuzey Suriye, Mezopotamya ve han kültürleri ile yakınlık gösteren süslü vazolar bulunmuştur. Aslantepe’nin en büyük yapısı, M.ö. XII. yy. başlangıcına ait olan saraydır. Sarayın kapısındaki yarım aslan kabartmaları ve kral ve kraliçeyi tanrılara içki sunarken tasvir eden ortostatlar ilgi çekicidir. Hitit metinlerinde geçen İlluyanka yılanı efsanesi konu alınarak, tanrılar ile yılan arasındaki mücadele anlatılmıştır. Bu yapıdan ayrı, tek kabartma parçalar bulunmuştur ve bunlarda fırtına tanrısı, dağlar üzerinde duran boğa, kanatlı demonlar ve av sahneleri gibi konular tasvir edilmiştir. Arslanlı kapının ortostatlarının üslûp yönünden Büyük Hitit çağı ile Geç Hitit çağı arasındaki bir devreye (M.ö. XI. yy. a) ait olması mümkündür. Fakat M.ö. VIII. yy. a ait kral heykeli de bulunmuştur. Aslantepe eserleri İstanbul ve Ankara Arkeoloji müzelerinde bulunmaktadır. 
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 133

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı