KültürTürk Mutfağı

Malatya Yemeği Analar Kızlar Yanyana

ANALAR KIZLAR YANYANA( MALATYA)
Derleyen: Zeynep Altınbaş
Derlem Tarihi: 21, 12, 2005
Kaynak Kişi1: Müzeyyen Keskin, ev hanımı
Kimden Öğrendiği: Malatyalı komşusundan,
Kaynak Kişi 2: Muharrem Ören, Malatyalılar Derneği Başkanı
Kaynak Kişi 3: Nejat Erçıktı, emekli, Malatyalı
Kaynak Kişi 4: Şahin Kışın, 1946 Malatya doğumlu, Emekli, üç çocuğu var,
Analar Kızlar Yan yana ‘nın Malzemeleri: Bir miktar bulgur, yeterince kıyma, kuru soğan, yumurta, yeterince un, baharat ve su.
Analar Kızlar Yan yana ‘nın Hazırlanışı: Geniş bir kapta yıkanmış bulgur ve üzerine de kıymanın bir kısmı eklenir. Geri kalan kıyma iç olarak hazırlanır. İç Malzemesi: Kıyma, soğan ve baharat kullanılır. Bir taraftan iç kavrulurken bir taraftan da köfte yoğrulur. Bulgur ile kıymanın tam olarak karışması için un ve yumurta ilave edilir. Kıvam yakalanıncaya kadar da azar azar su eklenir. Köfte kıvama gelince aynen içli köfte gibi açılır ve hazırlanan iç malzemesi konulur. Yoğrulan köftenin bir kısmı bu şekilde doldurulurken iç bittikten sonra kalan kısım ise küçük küçük yuvarlanır.Köfteleri yuvarlama ve doldurma işlemi bittikten sonra bir tencerede su kaynatılır. Önce analar( doldurulmuş olanlar) sonra kızlar ( yuvarlanmış köfteler) suya bırakılır, Arada bir, köftelerden biri sudan çıkarılarak yumuşayıp yumuşamadığına bakılır. Eğer yumuşamış ise pişmiş demektir. Pişen köftelere sos olarak bir tava içerisinde yağ ve salça kavrulur. Bu işlemde köftelerin daha lezzetli olması için tere yağı tercih edilmektedir. Hazırlanan bu sos köftelerin üzerine ilave edilir ve sosun her tarafa eşit dağılması için karıştırılır. Tabağa alınarak servis yapılır.
Coğrafi ve ekonomik şartları nedeniyle yoğun olarak üretilen un, bulgur, süt ürünleri ve et ana yemek malzemesi olarak hazırlanır. Bu ürünlerle hazırlanan köftelerMalatya mutfağında önemli yer tutar. Özellikle bulgur köftenin ana malzemesi durumundadır.Yemeğe analı kızlı adının verilmesinin sebebi şudur: Anadolu aile yapısında aile bireylerinin sayıca fazla olması yemeklerin bol yapılmasını sağlamıştır. Köfte için çok yoğrulan bulgura, iç az gelince kalan kısmın israf olmaması için, artan bulgur ve kıyma karışımı küçük küçük yuvarlanarak katılır. Diğer içli köftelerle pişirilerek servis edilir. Anadolu’nun mizah yeteneği ile de bu isme kavuşmuştur.
Zaman içinde analı kızlı köftesi Malatya içinde kendine yer edinmiş; özel günlerde, toplantılarda, misafirlikte, düğün ve nişanlarda vazgeçilmez yemeklerden olmuştur,
Bu yemeğin tanıtımı için her yıl düzenlenen Kayısı Festivali’nde ve yapılan şenliklerde bir stand açılarak meraklılarıyla buluşturulmaktadır.Yöre tanıtımı için hazırlanan “Dünü ve Bugünüyle Malatya” adlı katalog ile “Malatya 2003” adlı broşürde ve internet sitesinde bu yemeğe yer verilmiştir.
[stextbox id=”alert” caption=”Önemli Uyarı” bgcolor=”990000″]
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
[/stextbox]
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı