Biyografi

Malik Aksel Eserler Nelerdir? İsimleri

Türk ressamı ve yazarı (Selanik 1903-İstanbul 987). İstanbul Öğretmen Okulu’nu bitiren (1921 ) Aksel bir sınavı kazanarak gittiği Berlin’de Yüksek Resim Okulunda okudu. Dönüşünde Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde, İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsünde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. 1973’te Devlet Sergisi ödülünü aldı.
Çağdaş Alman anlatımcılığı ile izlenimciliğinden etkilenen Aksel, bağımsız bir teknikle daha çok yerli konuları işleyen bir ressam olarak tanınmış, gazete ve dergilerde yayınlanan denemeleri, resim eleştirileriyle de dikkati çekmiştir.
Malik Aksel’in Eserleri
Türk halk sanatı, folkloru üstüne değerli incelemeler yapıp, araştırmalarındaki edebiyat kişiliğiyle kendini yazar olarak da kabul ettirmiştir: Resim Sergisinde Otuz Gün (1943), İstanbul Mimarisinde Kuşevleri(1959), Anadolu Halk Resimleri 1960), Türklerde Dini Resimler (1967), Sanat ve Folklor (1971).
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 217

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı