Nedir

Malta Humması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Malta Humması;  İnsan ve evcil hayvanlarda görülen, belirtileri ani ateşlenme, üşüme, ter, bitkinlik, acı ve ağrı olan ve genellikle üç altı hafta içinde geçen bulaşıcı hastalık. Brucellosis veya dalgalı ateş de denilir.
Brusellanın üç türü insanlarda bu hastalığa neden olur. Her türün organizması, değişik evcil hayvanlarda bulunur. Hastalığa yol açan organizmalar, keçi ve koyunda yaşayan Brusellanın melitentis, domuzda brucella suis, sığırda brucella abortustur. Malta humması, bir yandan kamu sağlığını tehdit ederken, diğer yandan da çiftlik hayvanı sahiplerinin ağır kayıplara uğramalarına neden olur. Brusella mikrobu çok bulaşıcıdır. Hastalığın, hayvandan hayvana hızla geçmesine neden olur. Bu hastalık, sağlıklı hayvanlara, mikroplu yiyeceklerle veya yaralarından ve göz mukozalarından sızarak bulaşır. Mikrobu taşıyan fakat sağlıklı görünen sığır, koyun ve keçiler, aylar ve bazen de yıllar boyunca sütlerine Brusellaya akıtırlar.
İnsanlar, bu hastalığa direk olarak veya hastalıklı hayvanlar yoluyla yakalanırlar. Anlaşılamayan nedenlerle, çocuklar, yetişkinlerden daha dirençlidir. Hastalığın bir insandan diğerine geçtiği çok az görülmektedir.
Hayvanlar için güvenilir ve pratik bir ilaçla tedavi yöntemi yoktur. İnsanlarda antibiyotik çok etkilidir. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı