Kitap Özetleri

Maskeli Balo Kitap Özeti

Maskeli Balo Kitap Özeti. Maskeli Balo kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kısaca özeti. Özcan Ergüder’in Maskeli Balo kitabı hakkında bilgi

MASKELİ BALO

Özcan Ergüder’in hikâye kitabı (1956) Dokuz hikâye. Aşkı cinsel içgüdüler ve şehvet açısından değil, bir psikoloji konusu gibi işleyen, olay ayrıntıları üzerinde çarpıcı bir yoğunluk kollayan hikâyeler. Çocukların iç dünyalarına büyüteçle bakan Ömer hikâyesinde anneye karşı duyulan aşk sonradan nefrete dönüşerek bir başka kişiye geçer. Habersiz ‘de gene büyüklere dönük aşkların yarattığı kompleksler ve şehvet düşmanlığı dile gelir. Hele Arif adında, zihni kargaşa içinde bir delinin, okumuş aydın kişiler sofrasında kaza ile katilliğe sürüklendirilişini anlatan Korkunçlar hikâyesinde öz, biçim, kısa kısa cümlelere hızlı bir tempo sağlama, dışta olanlarla içte yaşananları aynı zaman dilimlerinde, aynı planda verme bakımlarından, gününe göre Türk hikâyesinde şaşırtıcı yeniliklere açılmış yazarın, bu ilk kitabından sonra hikâyeyi bırakmış olması, gerçekten bir kayıptır.
 
 
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı