Kitap Özetleri

Mavi Bluzlu Kadın Kitabı Özeti

Mavi Bluzlu Kadın Kitabı Özeti. Mavi Bluzlu Kadın kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kahramanları. Mustafa Niyazi’nin Mavi Bluzlu Kadın kitabı hakkında bilgi

MAVİ BLUZLU KADIN Mustafa Niyazi’nin hikâye kitabı (1968) Kızı mavi bluz alamadığı için kötü yola sapmış, yaşlı bir balıkçıyla Kumkapı meyhanelerinden birinde karşılaşma (Mavi Bluzlu Kadın); kırk yaşlarında ayakkabı boyacısı bir çingenenin gizli bir fahişeyi övmesi (Altındiş Zarife); bir papazın deniz tutkunluğu (İyot Kokusu); afaroz edilmiş bir başka papazın kadın simsarlığı (Yaşamak Sevinci); Ankara’da bir pavyon kızının kaderi (Ağlayan Kız); bir ineğin çiğnenmesi üzerine köyünden atılmış bir çocuk çobanın Ankara’daki yoksulluğu (Yanık Sigara); bitlerini imha için saçları gazla taranan, köy yetimi bir beslemenin, alevler üzerinden takunyalarıyla atlarken düşüp saçlarından tutuşması ve yanması (Aynalı Meyhane); seçimler için vatandaş nabzı yoklamaya çıkmış bir gazetecinin köylüden aldığı alaylı ders (Döşek); Edirne cezaevinde sürgün ve çok çirkin bir hükümlünün, yüzünü güzelleştirmek için gerekli ameliyat parasını, ölümle tehdit ederek mahkûmlardan toplamak istemesi sonucu linç edilişi (Ayna); karısını zina halinde yakalamış bir kafesçinin hapishanede hatırladıkları (Kafes), ilk on hikâyenin konulandır.
On birinci hikâyede olay Bizans devrinde geçer: Bir köylü, altın madeninin yerini söylemediği için bir keşişi öldürür (Altın Şehveti). Son hikâye bir sömürge hikâyesidir: Genel valinin buyruğu uyarınca zencilerden Gölge Vergisi alınacaktır. Adula adındaki zencinin bu emre pasif direnişini anlatan bu hikâye, aksiyonsuzluğuna rağmen, bir argo sözlüğü için bol malzemeye sahip kitabın en orijinal hikâyesi sayılabilir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı