Kitap Özetleri

Mavi Sürgün Kitap Özeti

 

Mavi Sürgün kitabı hakkında bilgi; Mavi sürgün kitabın yazarı kimdir, Mavi Sürgün kitabı konusu içeriği

Mavi Sürgün Halikarnas Balıkçısı’nın anıları (1961)
Deniz hikâye ve romanlarıyla ün kazanmış olan yazar, bu eserinde çalkantılı hayatının ve 1924’e rastlayan siyasî sürgünlüğünün muhasebe ve dökümünü yapıyor; Konusu ve parçaları kitaba da alınmış bir hikâyesi yüzünden İstiklâl Mahkemesi’ne verilmiştir, Ankara’da Cebeci Hapishanesi’nde cezasını bekler; Bodrum’da üç yıl kalebentlikle idamdan kurtulunca Ankara’dan Bodrum’a gider, bir buçuk yıl orada kalır, cezasının yarısını da İstanbul’da tamamladıktan sonra artık hür ve bu sefer gönüllü, Bodrum’da yaşamaya karar verir, gider oraya yerleşir.
Eserlerinde kompozisyon bütünlüğüne pek dikkat etmeyen yazarın üslubundaki ihmaller, yer yer tabiat tasvirlerinin güzelliği ve anlatıştaki heyecanıyla, bu anılarında da bağışlanıyor.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı