Kitap Özetleri

Medarı Maişet Motoru Kitap Özeti

 
Medarı Maişet Motoru kitabı hakkında kısaca bilgi. Medarı Maişet Motoru kitabı yazarı kimdir, kimin eseridir, Sait Faik Abasıyanık’ın romanı Medarı Maişet Motoru kitap özeti
Sait Faik Abasıyanık’ın romanı (1944)
Ali Rıza (yahut, Rumca kısa boylu adam anlamına gelen lakabıyla: Kondos), Doğançay ve Edirne taraflarında istasyon müdürlüğü yapmış, Boşnak olan karısı ölüp memuriyeti de bıraktıktan sonra kendini içkiye vermiş, parasız bir adamdır; Burgaz adasında oturur, bir kızı vardır: Melek. Mütareke ‘de kanunken devriye gezdiği bir gece, Galata’da sokakta bulduğu, yedi yaşlarında bir oğlanı da o büyütmüştür. Kondos, memuriyetten ayrıldıktan sonra eve, o zaman on dört yaşlarında olan bu Hikmet baktı. Kondos, Seferberlik ‘ten sonra ağır bir hastalık geçirmişti; o gün bugün zaman zaman, başına şiddetli bir ağrı saplanır. Kondos, kızı Melek’i adada, altmışlık berber Dimitro’nun yanına çırak verir. Evlâtlığı Hikmet de Medarı Maişet isimli motora muavin olmuştur, sonra da motorculuğa yükselir. Melek, erkek berberi olur, bir bahar sabahı da tek başına, ayrı bir dükkân açar. Adaya yazlığa gelen gençlerden Fahri ile dostluk kurar. Fakat evleneme-den Fahri ölünce, Melek, babasının, dükkândaki eşyaları kırması üzerine adadan kaçar, Beyoğlu’nda bir yere kalfa girer. Hikmet, Melek’i sevmekteydi, o gidince yaşama şevkini yitirir. Kaşık adasına bekçi olur. Bir ara Beyoğlu’nda bir pasajdaki dükkânda Melek’i bulursa da, onun bir şoförle nişanlanmış olduğunu öğrenince, büsbütün yalnızlığına gömülür. Üç de ahbap edinmiştir. Bir gün Kaşık adasına polisler gelir. Büyükada ve Heybeli’de dokuz köşk soymuş üç kafadarı yakalarlar. Bu arada iftiraya uğrayan Hikmet de tutuklanır. Kapatıldığı cezaevine günün birinde, babalığı Ali Rıza (Kondos) da gelir: Sarhoşlukla cam kırmış, karakolda da rezalet çıkarmıştır. Ali Rıza, Hikmet’e şimdi bir çocuğu olmuş Melek’in artık izini kaybettiğini söyler. Cezaevinde bir gece, Ali Rıza’nın bulduğu esrarlı sigarayı birlikte içerek beraberce hayallere dalarlar. Baba Ali Rıza, yağlı bir direkten boyuna kayadursım Hikmet’in de Medarı Maişet motoru batmıştır.
Roman üç kısımdır. Ali Rıza’nın, Melek’le Hikmet’in hayatları arasına ikinci kısımda gene İstanbul’da Maçka’da oturan bir ailenin serüvenleri, onlarla ilgili dalgıç hikâyeleri ve Arifiye’de “Nuh Bey adında ihtiyar bir serserinin önayak olduğu, bir define arama işi girer. Buna göre, romanı ayrı ayrı hikâyeler toplamı diye almak da mümkün. İkinci ve üçüncü baskılan Birtakım İnsanlar adıyla çıkmış roman, Bilgi Yayınevi’nce yapılan yeni, bütün eserleri baskısında (1970) tekrar ilk adıyla göründü.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı