Kitap Özetleri

Mehcure Kitap Özeti

 Mehcure kitabı romanı hakkında bilgi. Mehcure kitabının yazarı kimdir, kimin eseridir. Mehcure romanı kitabı içeriği, konusu, kahramanları. kitap özeti.

Vecihi’nin romanı (1895)

Sahaf esnafından Akif Efendi, iyi yetiştirdiği, güzel kızı Mehcure’yi, çok isteyen olduğu halde kötü birine düşer korkusuyla henüz evlendirmemiştir. Komşusunun yeğeni Mükerrem, kendisine açındırarak Mehcure ile evlenmeyi başarır. Hikmet adında bir oğulları, Enis’e adında bir kızları doğar. Akif Efendi ve karısı bu arada ölürler. Kızları Enis’e altı yaşına basarken Mükerrem evine bakmaz, çalıştığı kaleme gitmez olur: Râna adında pespaye bir kadına tutulmuştur. Mehcure üzüntüden, sefaletten hastalanır, kocasının taşyürekli bakışları önünde kaldırıldığı hastanede ölür. Kocası Mükerrem, Râna ile evlenmiş, çocukları Hikmet’le Enise zalim üvey ana eline kalmışlardır. Hayır sahipleri öksüzleri evlatlık edinirler. Mükerrem’den bıkan Râna, Rıfkı adında bir gençle düşüp kalkmaya başlar, derken babasının evine kaçar, Mükerrem’den boşanır. Mükerrem de sefalet içinde kendi canına kıyar. Mehcure’nin devamı olan Hikmet (1896) romanında ağabey, kardeş Hikmet’le Enisenin kötü günlerden sonra rahata ve mutluluğa kavuştuktan anlatılır. Üvey anneleri Râna da cezasını bulmuş, yeni âşıklar edindiği için ikinci kocası Rıfkı tarafından öldürülmüştür. (Zahir Güvemli, Türk Romanları, 1954 ve CK/1)
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı