Biyografi

Mehmet Akif Ersoy Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet)

Mehmet Akif Ersoy Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Mehmet Akif Ersoy Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa bilgi.
Mehmet Akif Ersoy  başlangıçtan itibaren sanatı sanat için değil; toplum, dava ve inanç değerlendiren şairlerimizdendir. Manzumelerinin pek çoğunda gerçekten derin ve ince bir lirizm göze çarpar. Ancak bu lirizmin ferdi duygularla ve aşk teması ile hemen hiçbir ilişkisi yok gibidir. O şiirini ve sanatını bütünüyle milletinin emrine vermiş bir sanatkardır. Bu ve daha birçok bakımlardan, çağdaşı Tevfik Fikret’e benzer. Esasen din anlayışındaki çok keskin zıtlaşmalarının dışında bu iki şairimiz başta yüksek iffet ve faziletleri olmak üzere ülke, millet ve toplum konularında, sanat anlayışlarında daima aynı paralel üzerindedirler.
Mehmet Akif Hayalle alış verişi bulunmadığını ileri sürdüğü manzumelerinde genel olarak üç ana konuyu ve temayı işler: a- insan b- yurt ve millet sevgisi, c- toplumun dertleri ve sorunları. Evet, hayalle alış verişi bulunmadığını söyler ama yukarıdaki her üç konu ve temada da vecdin, heyecanın ve gerçekçiliğin en coşkun ve içli şiirlerini yaratır. Gerçekten de edebiyatımızda din duygularının, yurt ve millet heyecanlarını, toplumdaki zorlukları onun kadar samimiyetle ve okuyucularım yürekten sarsıcı şekilde dile getiren başka şairimiz pek azdır. Manzumelerinden sadece Çanakkale Şehitlerine, Bülbül ve İstiklal marşı bile,, yazanını Ölümsüzlüğe ulaştıracak yapı ve niteliktedir. Mehmet Akif’in dili ve anlatımı son derece tabi, rahat ve külfetsiz olduğu gibi Aruz veznini Türkçe’ye uygulayışı da yine aynı derecede ustalıklı ve sağlıklıdır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı