Biyografi

Mehmet Akif Ersoy Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Mehmet Akif Ersoy Hayatı Hakkında Kısa Bilgi. Mehmet Akif Ersoy kimdir kısaca hayatı, biyografisi, eserleri, hakkında kısa özet bilgi.
Türk edebiyatında “toplum için sanat” akımının başlıca temsilcilerindendir. Balkan Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında dinsel-ulusal bir heyecanla vatan şiirleri yazmıştır. Bu duygularla yazdığı İstiklal Marşı 1921’de TBMM tarafından hazırlanan özel bir yasayla ulusal marş kabul edildi.
Ortaöğretimini Fatih Merkez Rüşdiyesi’nde ve Mekteb-i Mülkiye İdadisi’nde gördü. Diğer yandan Fatih Cami’ndeki derslere katılarak Arapça ve Farsça öğrendi. Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi’ne girdi. Bu okulun Baytarlık Bölümünü birincilikle bitirdi (1893). Rumeli, Anadolu, Arnavutluk ve Arabistan’ı dolaştı. Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebinde hocalık yaptı.
Biçim yönünden yaşadığı dönemin şiir akımlarından etkilenen Mehmet Akif’in şiirleri, gerçekçi bir anlayışın ürünüdür. Aruz ölçüsünü ustaca kullandı. Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvayı Milliye’den yana şiirler ve makaleler yazdı. Anadolu’ya geçerek Birinci Büyük Millet Meclisinde Burdur Milletvekili olarak görev yaptı (1920-1923). Bu yıllarda istiklal Marşı’nı yazdı. Zafer kazanıldıktan sonra İstanbul’a döndü. Cumhuriyet devrinde Mısır’a gitti. Kahire’de “Cami ül-Mısriye” adlı Mısır Üniversitesinde Türk dili ve edebiyatı dersleri verdi. Tedavi için döndüğü İstanbul’da vefat etti.
Mehmet Akif Ersoy, şiirlerini Safahat başlığı altında 7 ciltte toplamıştır. Ölümünden sonra bütün eserleri, kitaplarına girmeyen diğer şiirleri damadı Ömer Rıza Doğrul tarafından Latin harfleriyle yazıldı. Safahat (2 cilt, 1943; tek cilt, 1956) adıyla bastırıldı.
1873’te İstanbul’da doğdu. 1936’da İstanbul’da öldü.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı