Biyografi

Mehmet Rauf Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Mehmet Rauf Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Mehmet Rauf Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Halit Ziya Uşaklıgil’in, elinden tutması ile, edebiyat hayatına giren Mehmet Rauf, genellikle onun izinden giden bir romancı oldu. 1896’da kurulan Servetifünün edebiyatı topluluğuna katıldı. En ünlü ve başarılı romanı Eylülü burada yayımladı. Daha sonraki hiçbir romanı bu ilk ürünün derecesini tutturamadı. Eylül de Halit Ziya’nın etkisi göze çarpmakla birlikte, dil ve anlatımca ondan daha rahat ve daha açık bir üslup kullandığı da gerçektir. Ayrıca bu eser, edebiyatımızda psikolojik roman türünün de ilk örneklerinden biri sayılmaktadır.
Romanlarında toplum sorunlarına pek eğilmeyen yazar, genellikle aşk ve ihtiras konularını işledi. Ömrünün son yıllarında kaleme aldığı ve Kurtuluş Savaşı’nı destanlaştırmak istediği Halas başarısız, sönük bir eser olarak kaldı. Mehmet Rauf, çok sayıda hikayeler ve bazı tiyatrolar da yazdı. Bu türlerin dışında sohbet, deneme, anı alanlarında da yazılan bulunmaktadır. Ancak bunlar derlenip toplanıp kitap haline getirilmemiştir. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı