Biyografi

Mehmet Rauf Kimdir Hayatı ve Eserleri

Mehmet Rauf kimdir, Mehmet Rauf kısaca hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Mehmet Rauf KİMDİR(1875 -1931)

Mehmet Rauf İstanbul’da doğdu. Eyüp ve Soğuk çeşme askerî rüştiyelerinde okudu. Heybeliada Bahriye Mektebini bitirince önce Girit’e, sonra da Kiel Kanalı’nın açılışında bulunmak üzere Almanya’ya gönderildi. 1908’e kadar Deniz Kuvvetlerinde görev yaptı. Mehasin ve Süs adlı kadın dergilerini çıkardı. Yaşamının son yılları evinde acı ve yoksulluk içinde geçti, İstanbul’da öldü.

Askerî okul öğrencisiyken edebiyata ilgi duyan Mehmet Rauf’un ilk öyküsü 1896’da Halit Ziya Uşaklıgil’in çıkardığı Hizmet gazetesinde yayımlandı. Servet-i Fünûn dergisinde de yazan Mehmet Rauf, bu dergide tefrika edilen Eylül romanıyla büyük bir başarı kazandı. Bu yalın aşk romanında, kahramanlarının ruhsal durumlarını canlı bir biçimde anlattı. Döneminin yazarlarına göre daha duru, daha akıcı ve temiz bir dil kullandı. Eylül’den sonra birçok roman, öykü ve oyun yazan Mehmet Rauf, bu romanındaki başarıyı, diğer eserlerinde yakalayamadı.

Mehmet Rauf Eserleri Kitapları

Roman: Ferdâ-yı Garâm, Eylül, Karanfil ve Yasemin, Genç Kız Kalbi, Böğürtlen, Define, Son Yıldız, Kan Damlası, Halâs, Yara.

Öykü: İntizâr, Aşıkâne, Son Emel, Hanımlar Arasında, Menekşe, Bir Aşkın Tarihi, Üç Hikâye, Pervaneler Gibi, Kadın İsterse, İlk Temas İlk Zevk, Aşk Kadını, Gözlerin Aşkı, Eski Aşk Geceleri.

Oyun: Cidâl, Sansar, Ceriha, Ferdi ve Şürekâsı (H. Z. Uşaklıgil’in eserinden oyunlaştırma).

Mensur şiir: Siyah İnciler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı