Biyografi

Mehmet Seyda Hayatı ve Eserleri

Mehmet Seyda Hayatı ve Eserleri. Mehmet Seyda kimdir, edebi kişiliği, kitapları, hakkında bilgi

İstanbul’da doğdu. İstanbul Pertevniyal Lisesindeki öğrenimini yarıda bıraktı. Çeşitli devlet dairelerinde memurluk yaptı. İstanbul’da öldü.

Mehmet Seyda Edebi kişiliği öykü ve romanlarıyla tanındı. Eserlerinde yaşam deneylerini, gözlemlerini, anılarını yer yer iç diyaloglarla anlattı. Büyük kentin aile, töre ve gelenek bağlarından kopmuş yalnız kişilerini işledi. Romanlarında, büyük bir ailenin belirli kişilerinin yaşam sürecini, tinsel çözümlemeler altında toplumun gelişim evreleriyle koşut vermeye çalıştı. Başlıca eserleri:

Öykü: Beyaz Duvar, Zonguldak Hikâyeleri, Başgöz Etme Zamanı, Oyuncakçı Dükkânı, Garnizonda Bir Olay, Anahtarcı Salih, Kör Şeytan, Cumhuriyet Yazarlarından Hikâyeler, Çocuklara Hikâyeler, Çikolata (çocuk öyküleri), Bana Karşı Ben (gülmece öyküleri), Cumhuriyet Öncesi Yazarlardan Çocuklara Hikâyeler, Kapatma.

Roman: Bir Gün Büyüyeceksin (çocuk romanı), Yaş Ağaç, Ne Ekersen, Cinel Oyun, Köroğlu, Sultan Döşeği, Nemrut Mustafa, Süeda Hanımın Ortanca Kızı, Yanartaş, İhtiyar Gençlik, Şeytan Çekiçleri (çocuk romanı), İçe Dönük ve Atak, Gerçek Dışı.

Mehmet Seyda Eserleri Bir Açıdan (deneme), Edebiyat Dostları (24 edebiyatçı ile yapılan görüşme), Çocukluk Yılları (yazarlardan çocukluk anıları).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı