Biyografi

Memduh Şevket Esendal Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet)

Memduh Şevket Esendal Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Memduh Şevket Esendal kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa bilgi.
Memduh Şevket Esendal Memleket gerçeklerini ve yurdun insan portrelerini usta, başarılı sade ve sağlam bir dille tasvir eden hikayeler yazdı. Bunlara yeniden uzun bir süre ara verdi, ömrünün “son üç dört yılında, eskilerinden daha başarılı olanlarını ve daha ilgi çekenlerini kaleme aldı. Üslubunun en büyük özelliği rahatlığı edebiyat oyunlarına kaçmadan, günlük hayatı, yaşandığı ve konuşulduğu gibi dile getirmesidir. Eserlerinde hemen hiç bir vakit tam ya da gerçek adını kullanmadı. M.Ş.E. harflerini, yahut M Oğulcuk takma adım kullanmakla yetindi. Tek romanı, Kurtuluş yılları donemi ile bunun hemen ertesindeki Ankarayı son derece “canlı bir şekilde ifade edişi ile büyük ve haklı bir ün kazanmıştır.
Hikayelerini önce Hikayeler 1 ve Hikayeler 2 isimleri altında bastırdı. Ölümünden sonra Hikayeler 1 Otlakçı ve Hikayeler 2 ise Mendil Altında adlarıyla tekrar basıldı.Bu iki kitabında yer almayan öteki hikayeleri 1965 de Temiz Sevgiler adı altında yayınlandı. Tek ve yukarıda belirtildiği gibi çok değerli romanın adı ise Ayaşlı ve Kiracıları’dır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı