Biyografi

Memduh Şevket Esendal Hakkında Kısaca Bilgi

Memduh Şevket Esendal Hayatı, Biyografisi ve Eserleri Hakkında Kısaca Bilgi

Modern Türk öykücülüğünün öncülerinden olan Memduh Şevket Esendal, öykü dışında roman da yazmıştır.

• Ömer Seyfettin’in çağdaşı olmasına ve aynı yıllarda yazmasına rağmen öykülerini Cumhurlyet’ten sonra yayımlamıştır.

Çehov tarzı (kesit / durum öyküsü) öykücülüğünün Türk edebiyatındaki önemli temsilcisidir.

• Farklı konuları yalın ve etkileyici bir anlatımla aktararak Türk öyküsünün en önemli sanatçılarından biri olmuştur.

• Sanatçı, yaşamdan seçtiği konuları anlatırken bilgiçlik taslamaz; temiz bir dille, sade, içten, edebiyatsız, süssüz bir üslupla yazar.

Memduh Şevket Esendal, karamsarlıktan hoşlanmaz; İnsanlara ümit, güç ve neşe veren yazılar yazar.

• Çehov’dan etkilenen Memduh Şevket, öyküye Çehov gibi hayatın rastgele seçilmiş bir anından söz ederek başlar, çok canlı insan tiplerini anlatır; bu tipler hayatın yüceltilmiş kahramanları değil, sıradan her an karşılaşılabilecek insanlardır.

• Eserlerinde katı sınıf ilişkileriyle belirlenmemiş bir toplum özlemini dile getirmiş; olayları, kişileri önyargısız, sevecen ve gerçekçi bir yaklaşımla İşlemiştir.

MEMDUH ŞEVKET ESANDALARIN KİTAPLARI ESERLERİ

Hikâye: Otlakçı, Mendil Altında, Bir Küçük Çiçek, İhtiyar Çilingir, Temiz Sevgiler, Veysel Çavuş, Ev Ona Yakıştı

Roman: Miras, Ayaşlı ve Kiracıları, Vassaf Bey
Ayaşlı ve Kiracıları: Sanatçı bu romanını 1934’te yayımlamıştır. Romanda Cumhuriyetin ilk yıllarındaki Ankara’nın görgülü görgüsüz çeşitli çevrelere bağlı insanlarının, odaları kiraya verilen bir evdeki yaşantılarıyla birlikte dedikoduları, türlü çıkar hesapları, kumar partileri, mal mülk kaygıları anlatılır. Romanda Türkiye’nin dört bir köşesindeki insanların psikolojileri yalın, içten bir dille gözler önüne serilir.
Ayaşlı İbrahim Efendi eşkıyalık, zaptiye çavuşluğu, arzuhalcilik, otelcilik gibi türlü işlere girmiş bir adamdır. Bir gün dokuz odalı apartman dairesini uygun fiyata kiralar. Bu apartmanın her bir odasını bir aileye kiralar. Bir oda da kendisine ve üvey kızına kalır. Tuvaleti, banyosu, mutfağı ortak kullanılan bu apartmanda kiracılar İçli dışlı yaşamak zorunda kalırlar. Her odasında toplumun farklı kesimlerinden gelen evli, bekâr, erkek, kadın, yaşlı, genç bir yığın insan kalır. Haki Bey ile Turan Hanım sık sık kavga ederler. İskender Bey eskiden büyük bir çiftliğin sahibidir. Şimdi ise her şeyini kaybetmiştir. Geçmişini unutmak için sık sık içer, umutsuzluk onu içten içe tüketir. Şefik Bey emekli bir konsolostur. Memurluk zamanında kirli işlere girmiş, bu yüzden de erken emekli edilmiştir. Kirliliği, cimriliği yüzünden başta Hizmetçi Halide olmak üzere bütün kiracılar ondan iğrenirler. Abdülkerim Bey Buharalıdır. Karısı ve çocukları huysuz ve gürültücüdürler. Apartmandakilerle kavgalılardır. Bunların dışın banka memuru, uyuşturucu madde kaçakçısı gibi kiracıları da vardır. Ev Sahibi İbrahim Efendi ise üvey kızı Faika, damadı Fuat ve Fuat’ın felçli annesi ile bir odada oturur.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı