KültürTürk Mutfağı

Mengen Pilavı

Bolu Mengen Yemekleri, Mengen Pilavı Malzemeleri ve Yapımı
MENGEN PİLAVI (BOLU/MENGEN)
Derleyen: Azegül AVCI
Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi: Yurdakul ERÖZ, Mengen Belediye Başkanı
Mengen Pilavı Malzemesi: Yarım kilo pirinç, iki yüz elli gram kuşbaşı kuzu eti, yüz elli gram tereyağı, yüz elli gram mantar, üç adet soğan, üç adet domates, altı bardak et suyu, bir tatlı kaşığı toz şeker, bir tatlı kaşığı kekik, bir demet dereotu, bir su bardağı ceviz içi, tuz, karabiber.
Mengen Pilavı Yapılışı: Mantarlar ince ince kıyılır. İki adet soğan küp şeklinde soyularak doğranır. Üç yemek kaşığı tereyağında kavrulur. Et eklenir ve suyunu salıp tekrar çekene kadar pişirilir. Kekik ile tatlandırılır. Mantarlar eklenir. Domatesler karışıma ilave edilir. Et suyu da katılarak otuz dakika pişirilir. Pirinç, tuz, şeker, karabiber katılır. On beş dakika kısık ateşte pişirilir. Üzerine eritilen yağ gezdirilerek ince kıyılmış dereotuyla servis yapılır.
1981 yılından beri Mengen?de ?Mengen Aşçılar Festivali? kutlanmaktadır. Festivalin amacı yöreyi tanıtmak, aşçılık sanatının önemini belirtmek ve Türk mutfağının dünya mutfakları arasındaki yerini almasını sağlaya çalışmaktır. Ayrıca yeni yetişen neslin bu mesleğe ilgili olmasını sağlamak, aşçılık sanatının bilimsel ve sanatsal yönünü ortaya çıkarmaktır.
Mengen pilavı Bolu?nun tüm restoran menülerinde bulunmaktadır. Bolu?da Mengen yöresel yemekler gecesi düzenlenmektedir. Düzenlenen bu gecede ana yemekler menüsü içerisinde ilk sırayı Mengen pilavı almıştır. Yemek yöre çapında yapılan birçok yemek yarışmasında birincilik kazanmıştır.

Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı