Kültür

Mesir Macunu Ne Demek? Adı Nereden Geliyor

Sözlükte gezilecek yer gezinti yeri anlamına kullanılan mesir kelimesi, Manisa’da çok değişik mana ve hüviyete bürünür. O, Nevruz’u (yirmi iki Mart günü) içine alan ve bir hafta boyu süren şenliğe, bayrama; ayrıca o günler içinde Sultan Camii kubbelerinden halka saçılan macuna ad olmuştur.
Folklorumuzun kaynaklarını ve Anadolu tarihini değişik bir bakışla inceleyen bazı yazarlar, Mesir Şenliklerini ve Mesir Macununu Sümer, Hitit, Fenike, Grek ve Venedik inanç ve folkloruna ulaştırmaya çalışmaktadırlar. Ancak Mesirin Sümer ve Hititlerdeki Dumuzi; Fenike ve Greklerdeki Adonis; Venedik’teki Mithridates ile ilişki ve bağlantısı yoktur.
Mesir ananesi ithal malı bir kopya olmayıp, görülen lüzum üzerine Merkez Efendi tarafından zeki bir buluşla ortaya atılmış Manisa’ya özel bir şenliktir. Mesir sözcüğü de Kral Mithridates adından bozma bir sözcük değildir. İbn-i Sina’nın Kanun adlı eserinde zikri geçen Mesr-o Zitos adlı bir panzehirin sadece Mesr kısmının alınarak Merkez Efendi tarafından tertip edilen macuna Mesir olarak verilen isimdir. Bu da keza Manisa Mesir Macununa özel bir sözcüktür.
Manisa Folkloru, Hüseyin AKGÜL

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı